Login
Software Obchodnik s Vinom 8 5729
Windows 8 screenMicrosoft poodhalil plány ohľadne špeciálnej verzie Windows 8, ktorá bude určená pre ARM čipy. Sú základom najmä tabletov.

Popri „základnej“ verzii Windows 8 spoločnosť Microsoft intenzívne pracuje aj na zostavení označovanom ako Windows on ARM (WOA). Pôjde o verziu operačného systému, ktorá bude natívne podporovať ARM čipy. Tie sú základom predovšetkým tabletov a im podobných zariadení. A práve do tohto segmentu chce Microsoft s Windows 8 expandovať.

Microsoft zároveň potvrdil, že naďalej má v pláne ponúknuť zariadenia využívajúce natívny Windows pre ARM platformy v rovnakom časovom okne, ako prídu aj zariadenia (počítače) s novým Windows 8. Predbežne sú WOA počítače vo vývoji, pričom z pohľadu hardvérovej výbavy budú podľa tvrdenia Microsoftu postavené na inovatívnych platformách od partnerov ako Nvidia, Qualcomm a Texas Instruments.

Windows on ARM (WOA)
(Windows on ARM (WOA)

Dôležitou informáciou môže byť aj skutočnosť, že Windows 8 pre ARM čipy sa nebude na trhu predávať ako samostatný softvérový produkt. Namiesto tohto bude ponúkaný ako predinštalovaný systém priamo na kompatibilných ARM zariadeniach, ktoré budú „osmičku“ využívať.

Zrejme ide o logický krok zo strany Microsoftu, no pre niekoho môže ísť o sklamanie. Minimálne oficiálnou cestou tak odpadá možnosť napríklad dodatočného nasadenia Windows 8 na zariadeniach typu HP TouchPad (pôvodne s webOS) a podobne.

Natívny Windows pre ARM čipy ponúkne zhodnú prihlasovaciu obrazovku, štartovaciu stránku aj upravené Metro prostredie, ktoré Microsoft už niekoľko mesiacov tak vehementne propaguje. Samozrejmosťou bude možnosť pripojenia klávesnice či myši k podobnému ARM zariadeniu, čím bude môcť (tablet) fungovať ako „bežný“ desktop alebo prenosný počítač.

Na druhej strane, viaceré rozdiely sa medzi Windows nájdu. Jedným z nich bude skutočnosť, že WOA nebude podporovať beh aplikácií, ktoré boli špeciálne vytvorené pre x86, resp. x64 architektúry. Nová generácia aplikácií je však podľa Microsoftu viac-menej i vyžadovaná, keďže nové aplikácie by mali lepšie využívať napríklad dotykové prostredie Metra. Tiež by pôvodné aplikácie mali neblahý vplyv na celkovú výdrž a výkon zariadení.

WOA preto neponúkne ani prípadnú podporu pre virtualizáciu alebo emuláciu súčasného softvéru napísaného pre x86/64. V takom prípade odporúča využiť základný Windows 8 a zariadenia na ňom založené. Inak povedané, ak sa rozhodneme pre WOA, musíme počítať s prechodom aj na celkom nový ekosystém softvéru.

Microsoft má aj ďalší dôvod, prečo nepodporuje tradičné aplikácie. Tie totiž spravidla vyžadujú štandardné PC prostredie vrátane ovládania cez myš a klávesnicu, no WOA zariadenia budú primárne dotykové. Hlavným a v podstate aj jediným – oficiálnym - distribučným kanálom pre Metro aplikácie bude zabudovaný obchod Windows Store. Microsoft deklaruje, že Metro produkty poskytované cez spomínaný obchod budú fungovať na WOA aj „klasickom“ Windows 8. Cez obchod ako aj aktualizačné mechanizmy Microsoft Update a Windows Update budú používatelia získavať nielen softvér, ale aj potrebné aktualizácie či ovládače pre zariadenia.

WOA zároveň prinesie podporu pre hardvérovo akcelerované HTML5 s prehliadačom Internet Explorer 10. Prezident Windows United States flag Steven Sinofsky (1965) tiež spomína podporu ďalších mediálnych a dokumentových formátov.

Metro style Apps
(Metro style Apps)


Devízou natívneho Windows pre ARM platformy by tiež mohla byť prítomnosť novej generácie Office aplikácií známych ako „Office 15“. WOA má zahŕňať desktopové verzie Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Aplikácie kancelárskeho balíka budú navrhnuté tak, aby negatívne neprispievali k slabšej výdrži zariadenia a samozrejmosťou bude pripravenosť na dotykové ovládanie. Microsoft pritom nezahrnie len prekompilované či portované Office programy, ale kompletne prepracované produkty.

Samotný Office15 nedávno vstúpil do fázy Technical Preview, pričom verejná testovacia beta sa má objaviť v priebehu leta tohto roka. WOA zároveň podporuje aj ďalšie desktopové prvky Windows ako Správca súborov a Internet Explorer 10 pre desktop. V skratke povedané, Windows bežiaci na ARM platformách sa bude ešte viac svojou filozofiou podobať mobilným operačným systémom, než samotný Windows 8. Hlavnou výhodou i nevýhodou bude previazanosť s ponukou, ktorú bude servírovať Microsoft a jeho partneri.


Aplikácie a obsah dostupný výlučne z obchodu, nemožnosť separátneho zakúpenia systému, odpílené pôvodné aplikácie. Prínosom by však mala byť solídna výdrž na batériu nových zariadení či optimalizované ovládanie aplikácií pre dotykové displeje. Niekto môže oceniť aj ponuku aplikácií z jedného miesta bez nutnosti „behania“ po rôznych download centrách. Zvýšiť sa môže i bezpečnosť, resp. znížiť riziko inštalácie zavírených alebo záškodníckych aplikácií. Hoci aj príklady z mobilných obchodov s aplikáciami naznačujú, že kontrolné mechanizmy nie sú všemocné.

Porovnaniu sa Windows8 nevyhol ani s Apple iPadom. Môžeme si to pozrieť podrobne na videu, kde sa predstavujú základné charakterstiky a rozličnosti.Zdroj : Zive.sk, it-news.sk, microsoft.sk, cnx-software.com, youtube.com, cheaplaptops.com, windowsblog.sk, winbeta.org

Hodnotenia
5.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne zápasy
Twitch TV
Anketa
Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
86% (461 Hlasy)
12% (63 Hlasy)
1% (6 Hlasy)
1% (8 Hlasy)
Hlasy: 538
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37