Hardware GreanBear 5 1705
netbookMinulý týždeň sa internetom šírili správy, že na Intel Developer Forum (IDF) v San Franciscu bude oznámené, že na trh mieria nové netbooky s operačným systémom Moblin. Server ZDNet.com priniesol rozhovor s Imad Sousa zo spoločnosti Intel, ktorý povedal, že výrobcovia počítačov čoskoro oznámi uvedenie nových netbookov s Moblin na trh. "K oznámeniu dôjde približne budúci týždeň", povedal vtedy. To sa naozaj neskôr potvrdilo: netbook s Ubuntu Moblin Remix za 299 dolárov na IDF predstavili spoločnosti Dell a Canonical.

Predtým sa vyrojili ďalšie informácie z konferencie LinuxCon, kde nástup netbookov osadených operačným systémom Moblin oznámil Jim Zemlin, výkonný riaditeľ Linux Foundation. "Tento týždeň uvidíte nové zaujímavé netbooky, ktoré budú úplnou bombou. Skvelá na nich bude ich cena, "povedal.

Zemlin tiež načrtol ich nový obchodný model. "Netbooky budú zadarmo, budú súčasťou zmlúv o poskytovaní bezdrôtového pripojenia k internetu. Takémuto modelu je schopný vyhovieť len bezplatný softvér, ako je Linux. Ekonomická stratégia Microsoftu do neho vôbec nezapadá. "

Zatiaľ čo v rozvíjajúcich sa trhoch netbooky platia za plnohodnotné alternatívy väčších PC, a sú preto často prvým počítačom, s ktorým sa užívateľ stretne v krajinách, ako je USA, sú prevažne distribuované ako doplnok k dátovým službám telekomunikačných operátorov. Tie malé notebooky predávajú za skutočne nízke ceny - spôsob ich distribúcie s úspechom kopíruje obchodný model predaja mobilných telefónov.

Predstavitelia linuxového priemyslu rovnako ako výrobcovia počítačov na oboch konferenciách zopakovali svoje obavy z novej cenovej politiky Microsoftu v súvislosti s uvedením Windows 7. Problém vidia v tom, že ceny licencií za Windows 7 na netboocích budú podstatne vyššie ako ceny Windows XP Home.

"Aby Microsoft zvýšil svoj podiel na tomto rýchlo rastúcom segmente trhu, urobil to, že Windows XP poskytol prakticky zadarmo. Avšak je jasné, že túto stratégiu nemôžu aplikovať na nové Windows 7, "povedal Jim Zemlin. Pritom výrobcovia počítačov musia ceny netbookov kvôli konkurenčnému boju držať čo najviac pri zemi. O obavách z cien Windows 7 hovoril aj Dirk Hohndel zo spoločnosti Intel. "Keď sa rozprávam s výrobcami počítačov, často počujem, že Microsoft nechce zopakovať extrémne zníženie cien za licencie, ako to bolo s Windows XP Home. To, čo chcú, je naopak zásadne zvýšiť ceny netbookov s Windows 7. "Hohndel ďalej povedal, že trh s netbookmi sa rozdelí podľa cien: tie najlacnejšie a stredne drahé prístroje budú osadené Moblin a drahé kusy prídu s Windows 7. Zopakoval tiež to, čo pred ním vyhlásil Bob Sutor z IBM - a to že Linux už nesmie kopírovať alebo napodobňovať Windows alebo Mac OS, ale naopak, musí ľuďom ukázať, v čom sa operačný systémy na ňom založené líši od Windows a v čom vynikajú. Moblin je podľa neho jedným z takýchto príkladov.

"Z Moblin nechceme urobiť systém, ktorý sa hodí na každé PC. Chceme sa sústrediť na niečo iné. Je to systém pre mladých ľudí, ktorí sú stále v pohybe, je to systém pre toho, kto chce druhý počítač, ktorý si so sebou vezme do kaviarne a bude tweetovat, "povedal.

Čaká sa, že nové netbooky s Moblin časom predstaví aj Acer alebo Asus, ktorý vlastne celé to netbookové šialenstvo odštartoval. Renee James, viceprezident spoločnosti Intel, na IDF povedal, že partnerstvo s "mobilným Linuxom" chce nadviazať aj Samsung.

Zdroj: computerworld.cz

Hodnotenia
5.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Súvisiace novinky

Žiadne súvisiace novinky.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne výzvy
Twitch TV
  • Servery
  • Komentáre
  • Hodnotenia
  • Články
Servery csportal.sk IP adresa Hráči Status
DM AIM
cs.csportal.sk:27001 4/14
FUN
cs.csportal.sk:27021 4/16
Retake
cs.csportal.sk:27022 0/8
Surf
cs.csportal.sk:27023 9/20
TGCW 128tick
cs.csportal.sk:27030 0/10
CSPORTAL.SK
Join to server -
Anketa

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.

Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
84% (103 Hlasy)
11% (14 Hlasy)
2% (2 Hlasy)
2% (3 Hlasy)
Hlasy: 122
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Poslední prihlásení
Kto je online
  • Hostí Online: 7
  • Žiadny člen nie je Online

  • Registrovaní členovia: 8,297
  • Nových členov dnes: 0
  • Nových členov včera: 0
  • Najnovší člen: P4T0_SVK