Login
Hardware Majo 8 2187
DNAVedci spoločnosti IBM experimentujú s molekulami DNA, vďaka ktorým chcú vytvoriť veľmi tenké obvody, z ktorých by mohli byť postavené budúce miniatúrne a pritom vysoko výkonné počítačové čipy.

IBM skúma spôsoby, ako môže byť DNA usporiadaná do vzorov na povrchu čipov a fungovať ako akési lešenie, ku ktorému budú pripevnené milióny malých uhlíkových nanotrubičiek a nanočastíc.

Najvýkonnejšie dnešné procesory sa vyrábajú 45 nm procesom, ale keď dôjde k jeho zmenšeniu pod 22 nm, čo by malo nastať už o niekoľko rokov, stane sa konvenčná výroba čipov oveľa obťažnejšou a náročnejšou, tvrdí Bob Allen, ktorý vedie výskum v oblasti biologických a chemických materiálov v IBM.

Vedci spoločnosti IBM spolupracujúci s Rothmundom následne riešili, ako nakonfigurovať milióny nanotrubičiek a nanočastíc, ktoré sú napojené na takto vytvorenom lešení z DNA, aby fungovali ako miniatúrne integrované obvody.

Zatiaľ je síce priskoro predpovedať, či práve tento spôsob prinesie zásadný prelom vo výrobe počítačových čipov, ale jeho potenciál sa nemôže prehliadať. Čipy vyrobené touto technológiou by mohli byť výrazne menšie, rýchlejšie a aj energeticky efektívnejšie, ako je to v súčasnosti.

Zdroj: itnews.sk

Hodnotenia
4.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Súvisiace novinky

Žiadne súvisiace novinky.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne zápasy
Twitch TV
Anketa
Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
85% (367 Hlasy)
13% (54 Hlasy)
1% (4 Hlasy)
1% (6 Hlasy)
Hlasy: 431
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Kto je online