Login
Games MarkY 9 4592
Call of Duty 4 Modern Warfare

Na podnet niektorích ľudí ktorích nebudem menovať však kvietok, som sa rozhodol, že sa pokusím zachytiť nejakú krátku recenziu na hru Call of Duty 4... takže...

Infinity Ward nám posunula ďalšiu vec z dielne. Je ňou Call of Duty 4 Modern Warfare. Už z názvu môžete očakávať, že hra sa presunie z obdobia 2. svetovej vojny do súčasnosti.
Vďaka tomuto presunu môžme okúsiť vojnu z 21. storošia.


Dej štvorky sa teda odohráva v alternatívnej súšasnosti moderného konfliktu v ktorom vdýchnete život viacerím členom jednotiek Americkej a Britskej armády kooperujúcim na rôznych miestach sveta. Najčastejšie budete avšak v koži Paula Jacksona (United States Marine Corps 1st Force Recon) a Soapa MacTavisha (British 22nd SAS Regiment).

Ruský nacionalista Imran Zakhaev má v pláne zhodiť súčasnú vládu Ruska a navrátiť doby Sovietskeho Zväzu. Ako eso v rukáve má nukleárne zbrane. Zakhev vie, že Amerika a svet také niečo nedopustí a tak sa rozhodne podporiť prevrat na Blízkom Východe, ktorý má Ameriku zaneprázdniť dostatočne na to, aby mohol uskutočniť svoj plán. Britská armadá sa však v spolupráci s Americkými jednotkami pokúša zabrániť Imranovi uskutočniť svoje plány a ukončiť vojnu na zemi.

Singleplayerová kampaň Call of Duty 4 Modern Warfare ponúka zatiaľ nevídanú adrenalínovú akciu, ktorá postupom času pripomína akčný film.Kampaň sa skladá z Prológu kde sa v úvode zúčastnite povinného tréningu Kapitána Prica a z 3 aktov. Misie majú svoj adrenalínový spád. Počas bežne otravného nahrávania vás pobaví dosť pekne spracovaný Briefing pred misiou so satelitnými snímkami a hlásením (nahrádza práve list z CoD2).Zaujímavým prvkom kampane je aj jej dynamickosť, podobne ako to bolo aj pri RTS titule World In Conflict. Dej sa neodohráva lineárne či už časovo alebo postupným striedaním lokácií deju a z pohľadu role vojaka.World In Conflict sa podobá CoD4ke napr. aj privolaním taktickej podpory. Kampaň Call of Duty 4 Modern Warfare sa Vyznačuje až filmovou atmosférou kde sa môže stať čokoľvek. Toľko nascriptovaných akčných scén ste v žiadnej z hier nezažili a v CoD2 už vôbec.


Modernejší a novší Call of Duty by mal predsa len disponovať aj novými prvkami hrateľnosti, grafickým kabátom čím by sa líšil predchádzajúcim titulom. Nie len kampaň je sviežou novinkou pohľadu, ale aj hrateľnosť poteší niečim inovatívym. Pribudla možnosť napr. prestreľovania povrchov či hádzania granátov späť opačným smerom letu.Novinkou sa stali aj horiace vozidlá, ktoré sa často namiesto krytia stanu vašou záhubou keďže vybuchujú a vy nieste na niečo také z CoD zvyknutí a tak si nedávate moc pozor. Všetko nové poráža vaša nová výstroj. Starý Thompson vystriedate za M4ku, Brokovnicu či AK47čku a taktiež vám pribudne mnoho nových hračiek ako granátomet, nepekný Flashbang či Snipera chrániaci Claymore. Autori sa snažili samozrejme spraviť zbrane čo najmodernejšie a najkvalitnejšie a tak sa ich využití líši napr. rozličnými vlastnosťami.

Call of Duty 4 Modern Warfare ohromil hneď po oznámení aj svojim moderným grafickým kabátom. Samotný vlastný Engine CoD4 je upravený Engine zo stara s pridanými takými grafickými vymoženosťami ako Depth of Field, Glow efekt či s vylepšením dynamickým osvetlením a tieňmi. CoD4 sa avšak vyhol takej blamáži ako to bolo napr. u Armed Assault (ten tiež využíval svoj starý Engine z Operation Flashpoint). Samotná optimalizácia je na prijateľnej úrovni a tak si CoD4 zahrajú ľudia s PC, ktoré zvládali CoD2 na plné detaily aj na Low-Medium nastaveniach. Graficky je na tom CoD4 veľmi dobre, skvelú šedú vojnovú atmosféru podporuje prijateľné zvukové spracovanie. Najväčším zvukovým plusom sa stala hudba, ktorá predbieha zvuky zbraní ktoré mi stále pripomínalo CoD2.

AI (umela inteligencia) v Call of Duty 4 Modern Warfare nie je pokroková, ale nie je ani najhoršia. Samotní členovia vašeho tímu nie sú príliš nápomocný a tak je skôr na vás ako misia skončí, či vašou smrťou alebo úspešným dokončením. Naopak správanie nepriateľov sa vyznačuje veľkým vylepšením. Nepriatelia pri umieraní nepadajú len na zem ako hrušky, ale často sú len zranení, snažia sa vyždímať zo seba ešte tie posledné márne impulzy odporu. Nepriatelia sa taktiež snažia kryť, ale nie je im to moc platné keďže je tu možnosť priestrelu materiálov. Tu však záleži aj na hráčovej šikovnosti. Ďalším veľkým plusom pri správaní AI sú práve dejové sekvencie pri ktorých skvelo zapadajú do atmosféry a ich činnosť je dôverne prepracovaná. Jediným potenciálnym mínusomje ich nemožnosť hádzať granáty späť k vám či práve efektívne voči vám prestreľovanie materiálu.


Samotný čas dokončenia SP kampane v Call of Duty 4 Modern Warfare je cca. spomínaných 7-8 hodín na regulárnej obťažnosti. Nie je to veľa, ale počas tejto doby máte o zábavu postarané.Netreba avšak zabúdať, že CoD4MW nie je titulom primárne SP, ale aj Multiplayer skrýva veľkú dávku nekonečnej zábavy. Po ukončení SP kampane sa vám odomyká takzvaný Arcade Mode a aj taktiež možnosť použiť cheaty. Arcade Mode je taktiež z jedných dôvodov, aby ste hru začali hrať odznova. Ide v ňom ako je z Arcade známe o body. Tieto body získavate zabíjaním nepriateľov počas opakovanej prechádzky skrz SP kampaň, platí tu avšak zákon lepšie traf viac bodov získaš, takže máš možnosť okúsiť svoj skill a podeliť sa s bodovou hodnotou z ďalšími hráčmi.

Nový počin Infinity Ward sa zdaril! Call of Duty 4 Modern Warfare prezentuje skutočne veľmi akčnú, ba až filmovo pripomínajúcu Singleplayerovú kampaň. Grafické prevedenie dokonalo podčiarkuje skvelú atmosféru a dotvára v človeku predstavivosť udalostí. Nové prostredie, to modernejšie, s modernými zbraňami a spôsobmi titulu prospieva. Jediným záporom je už nám známy krátky herný čas v prípade, že nemáte záujem o MP. Herný čas zvyšuje, avšak Arcade Mode či chuť hráča získať všetkých 30 Intel objektov. Sám som zvedaví ako bude séria CoD4 v podaní Infinity Ward a Activision pokračovať.

Hodnotenia
4.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne zápasy
Twitch TV
Anketa

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.

Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
84% (230 Hlasy)
12% (34 Hlasy)
1% (4 Hlasy)
2% (5 Hlasy)
Hlasy: 273
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Poslední prihlásení
Kto je online
  • Hostí Online: 7
  • Žiadny člen nie je Online

  • Registrovaní členovia: 8,892
  • Nových členov dnes: 0
  • Nových členov včera: 0
  • Najnovší člen: Smidl15