Login
World News KUKNEM 11 4248
Podplukovník Russia flag Stanislav Jevgrafovič Petrov. Meno, ktoré vačšina ludí nepočula. A napriek tomu nám tento sovietsky dostojník v roku 1983 pravdepodobne zachránil život, ked svojím rozhodnutím a chladnou hlavou nedovolil vypusteniu rakiet a začatiu jadrovej vojny.

Počas Studenej vojny v roku 1983 bol Petrov ako podplukovník sovietskej protivzdušnej obrany zodpovedný za monitorovanie satelitov Russian Federation flag Sovietskeho zväzu nad United States of America flag USA.

stanislav petrov
Stanislav Jevgrafovič Petrov

Petrov bol 23.septembra 1983 v službe v podzemnom bunkri, stanovište Serpuchov, 15:30 minút po polnoci sa rozoznela siréna poplachu. Počítače hlásili odpálenie medzikontinentálnej rakety proti SSSR. Petrov predpokladal, že ak by sa USA odhodlali vykonať prvotný jadrový útok, odpálili by stovky rakiet. Vyhodnotil situáciu ako počitačovú chybu. Po chvíli počítač hlásil odpálenie ďalších 4 rakiet. Aj tento krát bol Petrov presvedčený, že systém vysiela chybné hlásenia. Napriek tomu, že atmosféra v bunkri bola chaotická, Petrov sa rozhodol nevykonat nič, napriek tomu, že to bolo proti predpisom.

usa air force
U.S.A Air Force

Ak by sa Petrov rozhodol stlačiť varovné tlačidlo a nahlásil by túto udalosť nadriadeným, tak by nasledovala pravdepodobne apokalypsa. Nariadenie znelo, ak sa odhodlá USA k prvotnému útoku, povinnostou SSSR je odpáliť všetky medzikontinentálne rakety naraz! Neskôr sa ukázalo, že šlo o chybu systému. Podplukovník Petrov nebol potrestaný ani vyznamenaný.
V súčastnosti žije tento muž ako zabudnutý hrdina studenej vojny.

ĎAKUJEME!

Zdroj: wikipedia.org, spravy.pravda.sk, rovensky.blog.idnes.cz

editoval a publikoval: Majo
Hodnotenia
5.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Súvisiace novinky

Žiadne súvisiace novinky.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne zápasy
Twitch TV
Anketa

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.

Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
84% (229 Hlasy)
13% (34 Hlasy)
1% (4 Hlasy)
2% (5 Hlasy)
Hlasy: 272
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Poslední prihlásení
Kto je online
  • Hostí Online: 9
  • Žiadny člen nie je Online

  • Registrovaní členovia: 8,890
  • Nových členov dnes: 0
  • Nových členov včera: 0
  • Najnovší člen: scoobydoo123