World News grAwp 7 2161
mabel Vedci Jessy Grizzle, Koushil Sreenath a Hae-Won Park z University of Michigan a Jonathan Hurst z Carnegie Mellon University sa pochválili významným úspechom, keď sa ich bipedálny robot, teda robot kráčajúci pomocou dvoch dol­ných končatín, stal v celosvetovom rozsahu najrýchlejšie behajúcim bipedálnym robotom s kolenami. Jeho konštruovaním sa pritom zaoberajú už od roku 2008.

Iba málo humanoidných robotov pohybujúcich sa pomocou dvoch dolných končatín dokáže vôbec be­hať. Mabel, ako vedci svojho robota nazvali, to pritom podľa ich vyjadrenia robí „najľudskejším" spôso­bom. Plynulo prechádza z fázy kráčania do behu, pričom dokáže behať priemernou rýchlosťou 1,95 m/s, teda 7,0 km/h a maximálnou rýchlosťou až 3 m/s, teda 10,94 km/h. Pri rýchlosti 2 m/s sa počas „leto­vej" fázy kroku robot vzdiali 7,5 až 10 cm od podložky, po ktorej sa pohybuje.

Jeden krok robota trvá pri maximálnej rýchlosti behu 318 ms. Vo vzduchu, teda keď sa nedotýka podlož­ky ani jednou končatinou, z toho pritom strávi až 123 ms, čo je takmer 40 % času. Na porovnanie, kon­kurenčné bipedálne roboty, pohybujúce sa pri behu podstatne nižšou rýchlosťou, takmer na hranici krá­čania, strávia vo vzduchu iba 10 % každého kroku.

Schopnosť behať pokladajú vedci za významnú na začlenenie bipedálnych humanoidných robotov do bežného prostredia, v ktorom sa pohybujú aj ľudia, pretože im uľahčí pohyb po nerovných terénoch, kto­ré pre ne nie sú špeciálne pripravované.

"Spoločenstvo Robotics sa snaží prísť so strojmi, ktoré môžu ísť tam, kde aj ľudia." povedal prešedivelý. "Ak by ste chceli poslať roboty hľadať ľudí, v prípade keď dom je v plameňoch, robot by musel byť schopný ísť po schodoch, prekonať rozsypané detské hračky na zemi, a manévrovanie v prostredí, kde cesty nemusia byť vhodné. "

"Očakávame mimoriadny potenciál žiadostí výskumu pre robota s nohami : exoskeleton. Tento robot umožňí vozíčkarom znovu chodiť, alebo ktorý bude poskytnutý záchranárom na nadľudské schopnosti a hnaný protézami končatín, ktoré sa správajú ako ich biologické náprotivky," uviedol Hurst, ktorý je dnes odborný asistent na the Department of Mechanical, Industrial and Manufacturing Engineering at Oregon State University.
zdroj : eecs.umich.edu, itnews.sk, youtube.com

Hodnotenia
5.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Súvisiace novinky

Žiadne súvisiace novinky.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne výzvy
Twitch TV
  • Servery
  • Komentáre
  • Hodnotenia
  • Články
Servery csportal.sk IP adresa Hráči Status
DM AIM
cs.csportal.sk:27001 0/14
FUN
cs.csportal.sk:27021 0/16
Retake
cs.csportal.sk:27022 0/9
Surf
cs.csportal.sk:27023 1/20
TGCW 128tick
cs.csportal.sk:27030 0/10
CSPORTAL.SK
Join to server -
Anketa

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.

Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
85% (108 Hlasy)
11% (14 Hlasy)
2% (2 Hlasy)
2% (3 Hlasy)
Hlasy: 127
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Poslední prihlásení
Kto je online
  • Hostí Online: 6
  • Žiadny člen nie je Online

  • Registrovaní členovia: 8,323
  • Nových členov dnes: 0
  • Nových členov včera: 1
  • Najnovší člen: M1chal26