Login
Hardware grAwp 1 8400
chladic noctuaAk aj vy patríte k ľuďom, ktorí majú PC v miestnosti kde spia a často na ňom pracujú, kde sa práve nachádza nejaká spiaca osoba, alebo tou obeťou ste sami ?
Určite budete preferovať veľmi nízky hluk - vydávaný počítačom.

Tento článok vás prevedie testom hlučnosti jednotlivých komponentov a ukáže vám najoptimálnejšie riešenie ako si najviac znížiť hlučnosť svojho PC !


Ktoré sú tie veci ktoré spôsobujú hluk z PC vo vašej izbe alebo miestnosti ?

Samozrejme k utlmeniu hluku z pc bude určite potreba niektoré z týchto komponentov poriešiť : kvalitná skrinka pc, kvalitné ventilátory na nej, kvalitný chladič procesora, kvalitný zdroj, tichý chladič na grafickej karte, a v poslednejšej rade či uz chladič HDD alebo odhlučnujúce materiály.


Výber SKRINKY :


V prvom rade by ste si mali vybrať skrinku cez ktorú preteká dostatočný prúd vzduchu. Aby bola možnosť osadenia ventilátorov na predný či zadný panel.

Treba brať do úvahy aj hrúbku plechu skrinky, alebo cestu kade vzduch bude prechádzať, tj. aerodynamický priechod vzduchu aby o niečo nenarážal. Rozhodne by som poradil nekupovať skrinky ktoré sú podsvietené, vypadá to síce pekne ale, ... niekedy to môže poriadne liezť na nervy, predsa musí byť zabezpečená zraková pohoda ;).

Tak rozhodnutie padlo na :

Antec Nine Hundred Ultimate/Advanced Gamer Case
skrinka od firmy Altec

Aj keď skrinka má predné ventilátory podsvietené, určite sa ledky dajú nejakým sposobom vypojiť ;). Orientačná cena 100€.


Výber ZDROJA :


Ďalším a veľmi dôležitým krokom je správny výber kvalitného zdroja. Každý potrebuje iný výkon zdroja, a vyberať osobitne pre každú zostavu by bolo dosť náročné. Tak asi taká stredná cesta, ktorú asi každý hráč podstupuje je zdroj o výkone 600W.
Rozhone nekupujte hneď prvý zdroj na ktorý narazíte, treba si pozrieť porovnania - hluk dB, účinnosť. Čím má zdoj väčšiu účinnosť tým má menšie tepelné straty a tým je zdoj menej potrebné chladiť !
Tak preto treba vyberať zdroj s certifikovanou účinnosťou >80%.


Výber padol na :
Seasonic X-650KM 650W Gold
zdroj seasonic

Patrí medzi špičku zdrojov, má účinnosť 88-92%, preto sa nemusíte báť veľkých tepelných strát. Zdroj disponuje aj odnímateľnými napájacími káblami, v čom je výhoda lepšieho prúdenia vzduchu v skrinke.
Orientačná cena 50€.


Výber CHLADIČA NA PROCESOR :


Najprv si zadefinujme otázku : PASÍVNE, AKTÍVNE chladenie ?
Myslím si osobne, že by sa skôr mali použiť kvalitné aktívne chladiče ako masívne pasívne, ktore vyprodukujú aj viac tepla, ktoré nie je dostatočne odvetrávané, a tým aj zahrievanie okolitých súčiastok.

Výber CPU chladiča :
Noctua NH-U9B SE2
chladic noctua

Je to veľmi kvalitný chladič s extrémne dobrými ložiskami. Výber tohoto chladiča bol aj v prípade kompatibility skoro zo všetkými socketmi. Reprodukuje hluk o hlučnosti len 17,6dB pri maximálnych otáčkach ventilátora ! Čo je tiché, až takmer nepočuteľné.
Orientačná cena 50€.

Zdroj : ITCZ

Hodnotenia
5.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Súvisiace novinky

Žiadne súvisiace novinky.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne zápasy
Twitch TV
Anketa
Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
85% (367 Hlasy)
13% (54 Hlasy)
1% (4 Hlasy)
1% (6 Hlasy)
Hlasy: 431
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Kto je online