World News houses 4 5132
Predvčerajší výbuch islandskej sopky Eyjafalla ochromil leteckú dopravu. Sopka chŕli do atmosféry hustý mrak popolčeka, ktorý úplne ochromil leteckú prepravu nad západnou Európou. Pre oblak pozastavili leteckú dopravu viaceré krajiny vrátane susedného Česka a nás ( zrušili 17 000 z 28 000 letov ). Slovensko uzavrelo vzdušný priestor od 15:00 hod. a zatiaľ nieje známe dokedy uzávera leteckého priestoru potrvá. Podľa slov hovorkyne letiska Dany Madunickej letisko ani letové spoločnosti nevedia situáciu predvídať, preto musia byť aj cestujúci trpezliví. Ak si už cestujúci zakúpil letenku na niektorý zo zrušených letov, má možnosť si ju prerezervovať na iný voľný let alebo požiadať o vrátenie peňazí.

med res


Meteorológovia predpokladjú, že okraj mraku z Islandu by mohlo doviať nad Slovensko vo večerných hodinách približne po 18:00 hod. Nebude asi podľa všetkého pozorovateľný, alebo nejako rozlíšiteľný od bežných mrakov. Vulkanický popol sa postupne rozptyľuje, a nad naše územie sa zrejme dostane v slabšej koncentrácii.

dym sopka


Spolu s popolom sa šíria aj obavy: je sopečný prach nejakým spôsobom nebezpečný pre naše zdravie? Máme sa nejako chrániť?

Padajúci sopečný popol môže predstavovať potenciálne zdravotné riziko pre astmatikov a ľudí trpiacich respiračnými chorobami. Mikroskopické čiastočky však môžu byť potenciálne nebezpečné, keď začnú padať na zem. Európania by v takomto prípade mali radšej zostať vo svojich domovoch. Po vdýchnutí sa čiastočky popola môžu dostať do pľúc a vyvolať dýchacie ťažkosti. Zvýšené riziko hrozí pacientom s respiračnými chorobami. Sopečný popol z Islandu nie je rádioaktívny, jedovatý ani toxický pre ľudí ani zvieratá.

Tamojší experti odhadujú, že riziko pokračujúcej aktivity je v najbližších dňoch vysoké. Premiérka Islandu Jóhanna Sigurdardóttir povedala: "Môžeme len dúfať, že sa situácia upokojí, nemôžeme však nič robiť. Škody sú už teraz značné."

islandska sopka
( Pohľad na zaplavené územie v okolí sopky pod ľadovcom Eyjafjallajökull na juhu Islandu )


Zdroj: aktualne.centrum.sk, sme.sk, tvnoviny.sk

Hodnotenia
5.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Súvisiace novinky

Žiadne súvisiace novinky.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne výzvy
Twitch TV
  • Servery
  • Komentáre
  • Hodnotenia
  • Články
Servery csportal.sk IP adresa Hráči Status
DM AIM
cs.csportal.sk:27001 0/14
FUN
cs.csportal.sk:27021 0/16
Retake
cs.csportal.sk:27022 0/9
Surf
cs.csportal.sk:27023 1/20
TGCW 128tick
cs.csportal.sk:27030 0/10
CSPORTAL.SK
Join to server -
Anketa

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.

Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
85% (108 Hlasy)
11% (14 Hlasy)
2% (2 Hlasy)
2% (3 Hlasy)
Hlasy: 127
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Poslední prihlásení
Kto je online
  • Hostí Online: 4
  • Žiadny člen nie je Online

  • Registrovaní členovia: 8,323
  • Nových členov dnes: 0
  • Nových členov včera: 1
  • Najnovší člen: M1chal26