Login
World News houses 6 5860
Ak sa pozrieme do histórie námorných katastrof, zistíme že zrážka Titanicu z ľadovcom nebola jediná, kde pod troskami zahynuli stovky obetí. Lusitania, Wilhelm Gustloff či Empress od Ireland sú loďami, ktorých tragický osud je podobný Titanicu.

Šesť najznámejších námorných katastrof 20. storočia:

Titanic
( Titanic )


Titanic na svoju prvú a poslednú cestu vyrazil 10. apríla 1912. V noci 14. apríla narazil na ľadovec a po dve a pol hodinách sa nadránom 15. apríla potopil. Na palube lode sa vtedy nachádzalo 2223 pasažierov a posádka. Žiaľ sa podarilo zachrániť len 706 ľudí. Medzi obeťami boli aj najbohatší ľudia svojej doby, ako napríklad John Jacob Astor.

Táto skaza Titanicu fascinujúca dodnes, ale ani zďaleka najtragickejšou námornou katastrofou. S množstvom obetí sa nedá porovnať napr. s loďami Wilhelm Gustloff, či trajektom Dona Paz. Titanic zaujíma historikov, filmárov, románopiscov i bežných smrteľníkov najmä vďaka svojej neobyčajnej veľkosti a luxusu. Loď bola vybavená telocvičňou, tureckými kúpeľmi, bazénmi, luxusnou reštauráciou a kaviarňou, knižnicami a slušné kajuty mali aj cestujúci tretej triedy, čo na tu dobu vôbec nebolo štandardom.

Wilhelm
( Wilhelm Gustloff )


Loď ktorá niesla názov po nacistickom pohlavárovi Wilhelmovi Gustloffovi vyplávala z Gdyne v Poland flag Poľsku do Germany flag Nemecka s 3000 pasažiermi, ale počet cestujúcich ktorí sa snažili dostať do Nemecka sa na lodi zvýšil na neuveriteľných 9.500 ľudí a podľa niektorých zdrojov až na11 tisíc! Táto loď šla ku dnu 30. januára 1945 a vzala so sebou viac než 9 tisíc (!) duší a zachrániť sa podarilo len okolo 1700 ľudí. Tak potopenie Gustloffa sa považuje za najväčšiu námornú tragédiu v histórii ľudstva.

Podmienky, v akých cestovali, boli prinajmenšom nepohodlné. Na lodi bol využitý každý centimeter. Boli tam ranení, tehotné ženy, tisícky detí aj mladých dievčat. Všetci sa tiesnili vedľa seba a trpezlivo čakali, až loď dopláva do cieľa. No lenže o deväť hodín neskôr si na loď postriehla ruská ponorka ktorá vypálila na loď tri torpéda. Za pár sekúnd sa z lode stalo peklo...

USS Arizona
( USS Arizona )


7. decembra 1941 počas japonského útoku na Pearl Harbor vojenská loď USS Arizona prišla o 1177 vojakov. Zasiahlo ju 5 bômb a jeden zásah spustil explóziu pušného prachu. Bolo sa prakticky nemožné dostať sa z lodi a tak sa potopila spolu s viac než tisíckou námorníkov. Dodnes je možné potopenú loď vidieť či navštíviť priamo nad ňou postavený pamätník padlým.

Lusitania
( Lusitania )Lusitania bola na svoju dobu nielen mimoriadne luxusným, ale aj rýchlym plavidlom. Mohla sa plaviť rýchlosťou až 25 uzlov za hodinu. Práve táto rýchlosť uspokojovala cestujúcich najviac ktorý v britských vodách boli vystavený riziku potopenia. A tak pri návrate z United States of America flag New Yorku 7. mája 1915 však Lusitaniu zasiahlo torpédo nemeckej ponorky a do 18 minút sa obrovský parník potopil. O život prišlo takmer 1200 ľudí, asi 760 sa podarilo zachrániť.

Empress
( Empress of Ireland )


Ďalšia námorná tragédia sa odohrala rok pred potopením Lusitanie. Vtedy šiel ku dnu zaoceánsky parník Empress of Ireland. Parník sa kvôli takmer nulovej viditeľnosti zrazil s nórskou loďou Storstad vo vodách zálivu Sv. Vavrinca. Len o 14 minút neskôr sa potopil a pochoval1024 obetí, 840 ľudí sa podarilo zachrániť.

Andrea Doria
( Andrea Doria )


Parník Andrea Doria, ktorý bolklenotom Italia Line absolvoval prvú plavbu v roku 1953. O tri roky neskôr sa pri pobreží ostrova Nantucket v Massachusetts zrazil so švédskym krížnikom za neobjasnených okolností. Pri zrážke prišlo o život „len46 ľudí, a 1660 sa podarilo zachrániť, napriek tomu sa potopenie Andrey Dorie navždy zapísalo do análov námorných katastrof. Vrak leží v hĺbke 58 metrov a dosiaľ pri potápaní k nemu zahynulo 15 ľudí.

Zdroj: magazin.atlas.sk

Hodnotenia
5.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Súvisiace novinky

Žiadne súvisiace novinky.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Aktuálne zápasy
Twitch TV
Anketa

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.

Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
84% (229 Hlasy)
13% (34 Hlasy)
1% (4 Hlasy)
2% (5 Hlasy)
Hlasy: 272
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Poslední prihlásení
Kto je online
  • Hostí Online: 15
  • Žiadny člen nie je Online

  • Registrovaní členovia: 8,890
  • Nových členov dnes: 0
  • Nových členov včera: 0
  • Najnovší člen: scoobydoo123