Login Menu
Menu csportal.sk
ProGamingShop.sk Predaj hier Counter Strike 1.6 Myšky Podložky Sluchátka Klávesnice PC hry PSP hry PS 2 hry PS 3 hry Xbox 360 hry Webkamery Hračky
www.csportal.sk

counter strike portal, servery, download, turnaje, súťaže...

Nick:
Heslo:
Join The Community
Ako ochrániť váš počítač pred hrozbami
Zdielať
x zdielané
Vytlačiť vytlačiť
V dnešnej dobe Váš počítač je vystavený mnohým hrozbám a bohužiaľ veľmi málo užívateľov vie presne o aké hrozby ide a ako sa proti nim brániť. Príliš často počujem výrok typu :
"Ja nepotrebujem žiaden antivírus, ja viem čo robím" alebo "Antivírus je len pre deti".
Takýto postoj mal aj jeden môj kamoš a pred pár dňami som mu zachraňoval počítač. 42 škodlivých aplikácií mal v systéme :P. Na začiatok by som Vám vysvetlil čo všetko Vás ohrozuje. Rozdelil som všetky typy hrozieb do nasledujúcich troch skupín:


"Nakaziť a ničiť!"
Tieto vírusy majú jediný účel a to nakaziť čo najviac súborov s vlastným kódom, spôsobiť čo najväčšiu škodu v Operačnom systéme a ak je to možné aj v hardware počítača. Existujú vírusy, ktoré napr. neustále zapisujú a mažú údaje z HDD. Pod takou extrémnou záťažou podľahnú aj kvalitnejšie pevné disky do pár týždňov. Pod pojmom Počítačové vírusy si asi každý predstavuje tento typ.

"Tichučko sledovať"
Existujú však aj iné typy, podľa mňa ešte nebezpečnejšie. Vymenujme si pár z nich: ransomware, worms, trojský kôň, rootkits, keyloggers, dialers, spyware. Tieto úžasné aplikácie sa nainštalujú spolu s inou aplikáciou a väčšinou o ich existencii užívateľ nič netuší. Bežia v pozadí a zdá sa, že vôbec neohrozujú nás. To však nie je pravda. Tieto aplikácie patria do skupiny malicious software - skrátene malware (škodlivý software). Sledujú našu online aktivitu, prihlasovacie údaje, osobné informácie, údaje o platobnej karte, paypal prihlasovanie, upravujú naše vyhľadávania na webe a podobne. Ich činnosť si všimnete až keď je neskoro a vybielili vám účet v banke, alebo ukradli hry, ktoré ste vlastnili napr. na Steame.

"Vniknúť a panovať"
To však nesú všetky hrozby. Hackeri sa dokážu dostať do nášho systému, ukradnúť naše osobné údaje alebo použiť náš počítač pri online zločinoch a potom všetky stopy vedu k nášmu PC. Určite ani jeden z vás by nechcel aby polícia klopala na vašich dverách, lebo cez váš počítač napadli stránku FBI alebo zdieľali detskú pornografiu.

Teraz keď sme sa už oboznámili so základnými pojmami, by som vám ukázal ako si najlepšie ochrániť vaše súkromie.

Antivírus a firewall

Najnákladnejšia a najlepšia ochrana, asi to nemusím nikomu detailne predstaviť. Každý by mal mať nainštalovanú aspoň nejakú free verziu. Poskytuje vám ochranu v reálnom čase, čo znamená že zablokuje väčšinu vírusov ešte pred tým ako by sa dostali do vášho systému. Ale neposkytujú absolútne 100%-nú ochranu. Väčšina z nich poskytuje aj firewall, ktorý sťažuje prácu hackerom.

Najlepšie free antivírusy:
-Avast
-AVG free
-Microsoft security essentials

Najlepšie platené:
-Eset smart security ročná licencia cca. 50eur
-Kaspersky dvojročná licencia cca. 50 eur

Windows update

Aj najlepší firewall je vám nanič ak samotný Windows je deravý. Microsoft týždenne vydáva nové updaty, ktorým zaplátajú bezpečnostné chyby v operačnom systéme. Ak máte nelegálnu verziu Windowsu stále môžete updatovať váš systém len musíte byt opatrnejší. Stačí len vyhľadať na internete ktoré updaty radšej neinštalovať. Pre Windows 7 jediný taký update je KB971033. Keď máte nainštalovaný kvalitný firewall a Windows si pravidelne aktualizujete, tak sa stanete omnoho ťažším cieľom pre hackerov, ktorí si radšej nájdu ľahší ciel.

Malwarebytes anti malware

Aj keď máte nainštalovaný antivírus, tak niektoré škodlivé aplikácie dokážu obísť ochranu a dostať sa do vášho systému. Malwarebytes má jednu z najpokročilejších databáz. Dokáže nájsť aj také programy, ktoré väčšina antivírusov ignoruje. Väčšinou, keď niekomu zachraňujem PC, tak toto je úplne prvý program, ktorý nainštalujem.
Po nainštalovaní si len vyberieme opciu "Perform full scan" a stlačíme tlačítko "Scan". Po dokončení kontroly klikneme na "Show results", kde vidíme všetky nájdené nakazené objekty a následne ich dáme vyliečiť. Keď PC je extrémne spomalené tak pri prvom spustení si vyberiem "quick scan". Táto kontrola nájde a odstráni väčšinu programov ktoré spôsobovali spomalenie PC za pár minút.

Update: Mbam má nový pouzivatelský interface. Po dokončení scanu najdené hrozby presunieme do karantény opciou Quarantine All. Neskôr v history si môžeme zmazať alebo obnoviť tieto polozky.Občas sa stane, že niektorá šikovná aplikácia vám nedovolí inštaláciu. Malwarebytes má aj nato riešenie v podobe programu Chameleon, ktorý oklame program, ktorý blokuje proces inštalácie.


Nasledujúci program je tiež od tejto firmy a volá sa Malwarebytes Anti-Rootkit, ktorý zatiaľ je len v beta verzii, čiže môže mať ešte nejaké muchy. Tento nástroj vyhľadáva tie najhlbšie zahrabané verzie rootkitov, ktoré zatiaľ žiaden iný nástroj nedokázal detegovať. Rootkit je verzia malwareu, ktorý má za úlohu utajiť činnosť iných malware aplikácií pred antivírusmi, napr. keyloggerov , ktoré zaznamenávajú vaše prihlasovacie údaje.


AdwcleanerAdwcleaner sa špecializuje na reklamné aplikácie. Tieto aplikácie menia výsledky vášho vyhľadávania na internete. Podľa vášho vyhľadávania vám môže vyhodiť ich platené reklamy formou pop-up okien, nahradiť váš predvolený vyhľadávací nástroj napr. Google s inou napr. babylone. Adwcleaner má vlastnú a veľmi rozšírenú databázu na adware, môže nájsť také aplikácie čo malwarebytes aj antivírus prehliadli. Na nasledujúcom obrázku môžete vidieť príklad na webový prehliadač nakazený adwarom. Počítač bol chránený antivírusom a bol prečistený malwarebytesom. Napriek tomu jeden adware sa tam stále dostal, ktorý sa dokázal schovať, avšak nie pred adwcleanerom.


Po nainštalovaní stlačíme "Scan" a následne keď nám niečo našlo, tak "clean". Pozor! Adwcleaner počas procesu čistenia zatvorí všetky otvorené programy. Preto vám radím uložiť si všetok vašej práce.
Odporúčam vám aby ste si aj manuálne odstránili nechcené rozšírenia z vašich prehliadačov. Po prečistení všetky škodlivé súbory boli už odstránené ale samotné rozšírenie môže ostať nainštalované a neskôr sa znova nainštalovať aktualizáciou.


Môj postup keď niekomu čistím PC:
1. Malwarebytes anti malware - po rýchlom teste počítač pracuje rýchlejšie a tak si dokážem skrátiť celkový čas čistiaceho procesu. Neskôr si pre istotu spustím aj full scan, ktorý analyzuje všetky súbory v PC.
2. Malwarebytes anti rootkit - je veľmi malá pravdepodobnosť, že počítač bol nakazený rootkitom, ja osobne som sa s tým ešte nestretol ale radšej si zvolím istotu.
3. Adwcleaner - odstráni všetky otravné reklamné aplikácie, čím uvoľníme ďalšie systémové zdroje.
4. Antivírus- väčšinou AV je mojou poslednou voľbou, keďže prekontrolovanie celého počítača trvá najdlhšie a je lepšie pred tým odstrániť čo najviac programov, ktoré môžu spomaľovať PC.

Dôležité!!!!
Keď si sťahujete tieto programy na potenciálne nakazenom PC, tak VŽDY si kontrolujte link odkiaľ si to chcete sťahovať. Totiž niektoré malware dokážu zablokovať oficiálne webové stránky a presmerovať vás na falošnú webovú stránku odkiaľ si stiahnete len ďalší malware!!!

Po prečistení PC si nielen budete užívať oveľa väčšiu bezpečnosť ale aj zvýšený výkon. Malware beží na pozadí a dokáže extrémne spomaliť váš počítač.

Zhrnieme si to:
Pre najvyššiu bezpečnosť si nainštalujte antivírus s firewallom a týždenne raz alebo po každej inštalácií nového programu prebehnite kontrolu v malwarebytes anti malware, poprípade v adwcleneru. Pravidelne si updatujte windows pre maximálnu efektívnosť.

Dúfam, že som Vás v tomto návode naučil niečo nové a že aspoň o čosi lepšie budete dbať na vašu online bezpečnosť. Moje heslo znie: " Je lepšie byť pripravený, ako neskôr byť prekvapený".
Odkazy:
Pridal zaerius Info o členovi 3.miesto - AIM 2on2 Tournament - jún.2011 3.miesto - Night Rank Cup 1on1 - august.2011 2.miesto - GunGame 3on3 TM DM Tournament - december.2011 2.miesto - Online výzvy #4 - 2012 , 24.February.2014 - 21:29:07 · 3 Komentárov · Prečítané: 12127 · Vytlačiť
Komentáre
#1 Sri Lanka MaTKOoooo Info o členovi2.miesto - Vyhraj Left 4 Dead 2 - december.2012 26.February.2014 - 00:26:32
avatarSuper zajo si Pan :good
#2 Slovakia ShinThaWan Info o členovi 27.February.2014 - 08:58:44
avatarakurat včera som dával kontrolu cez Malwarebytes smiley super článok
#3 Slovakia Oldkexo 26.November.2015 - 20:01:53
avatarDíky za článok, ak bude viac času, určite si ho prečítam. Pretože neviem či to s tým súvisí, ale mam tu strašne veľa reklám. Takmer na každú stránku čo kliknem, tak sa mi zobrazia stále dookola tie isté reklamy smiley
Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Perfektný! Perfektný! 100% [4 Hlasov]
Veľmi dobrý Veľmi dobrý 0% [Žiadne hlasy]
Dobrý Dobrý 0% [Žiadne hlasy]
Priemerný Priemerný 0% [Žiadne hlasy]
Biedny Biedny 0% [Žiadne hlasy]
CS:GO Skin lotéria
Zoznam lotérií
Twitch TV
ServeryKomentáreHodnoteniaČlánkyDownloads
Servery csportal.sk
Názov servera IP adresa Hráči Status
CS DM AIM/AWP 128tick cs.csportal.sk:27001 0 / 14 Online
CS FUN 128tick cs.csportal.sk:27021 0 / 15 Online
CS DM FFA 128tick cs.csportal.sk:27022 0 / 16 Online
CS Surf cs.csportal.sk:27023 0 / 20 Online
CS TGCW 128tick cs.csportal.sk:27030 0 / 15 Online
Archív Zobrazených posledných 10 komentárov
Majo - 17/06/2019 09:08
Uz to niekto skusal? :o
video
Majo - 15/05/2019 10:52
Koho tam stretnem v sobotu?
novika
Majo - 14/05/2019 20:32
Mame tu sutaz o 2x listok na 3 dni. Klikaj tu: https://www.facebook.co...
novika
Majo - 09/05/2019 03:49
V pondelok 13.05.19 bude vylosovanie:like
lotéria
Manas3k - 07/02/2019 22:52
Ou bejby GN MaGisTiX netrefil ses o jeden bod B)
novika
Majo - 07/02/2019 20:49
MaGisTiX ziskava +50b VIP score
novika
MaGisTiX - 07/02/2019 20:05
manas3k davidjahoda
novika
Nakashiarmy - 07/02/2019 19:35
DavidJakoda manas3k
novika
IvaNNNka - 07/02/2019 19:29
DavidJakoda manas3k
novika
Majo - 17/01/2019 21:28
jakoda20 - ziskava +50b VIP
novika
Zobrazených posledných 10 hodnotení
StMartin - 15/05/2019 17:59 - 4+
kuk
obrázok
StMartin - 15/05/2019 17:55 - 4+
Majstrom SR v NHL sa stala zena! Pozri si, ako dopadli Orange MSR v elektronickych...
novika
richcortez - 13/03/2019 21:38 - 5+
Majstrom SR v NHL sa stala zena! Pozri si, ako dopadli Orange MSR v elektronickych...
novika
IvaNNNka - 10/02/2019 13:51 - 5+
Logitech G prinasa novy rad headsetov so spickovym zvukom, stvoreny pre herne suboje
novika
IvaNNNka - 06/02/2019 15:26 - 5+
ESL One Cologne 2018 (Official Aftermovie)
video
IvaNNNka - 30/01/2019 20:17 - 5+
Orange Majstrovstva Slovenskej republiky v elektronickych sportoch opat prinasaju ...
novika
hynekzalesak - 17/01/2019 18:55 - 5+
Streamers Show match 5on5
novika
IvaNNNka - 15/01/2019 20:56 - 5+
Streamers Show match 5on5
novika
IvaNNNka - 08/01/2019 20:39 - 5+
AS pre wajra
obrázok
Manas3k - 24/12/2018 04:50 - 5+
One tap DGL
video
Posledné na stiahnutie
11.01.2014 - CSportal spray logo x5498
08.12.2013 - Winamp Media Player 5.666 x3779
02.09.2013 - Steam 5 set cards #1 x6086
22.08.2012 - CS Color Scheme Editor 3.0 x6924
20.08.2012 - CSPORTAL server menu x8579
07.09.2011 - TeamSpeak 3 klient x6278
10.08.2011 - SaveGameBackup.net v.1.0.3.0 x5920
16.01.2011 - Audiograbber v1.83.1 x5914
16.01.2011 - Audacity v1.2.6 x5752
16.01.2011 - Skype v5.1.0.104 x5954
Najnovšie Bleskovky
Pridať Archív
Majo - 19/04/2018 21:43 • Komentárov 15
Ak by ste si hľadali zamestnanie
shagynko123 - 05/11/2017 14:57 • Komentárov 0
Starcraft 2
Majo - 20/09/2017 12:17 • Komentárov 17
Potrebujeme nový server. Ideš do toho?
shagynko123 - 06/09/2017 19:21 • Komentárov 0
Zdarma na steame: Mirage: Arcane Warfare
131313 - 02/07/2017 21:00 • Komentárov 1
stream
Anketa
Na akom zariadení hráte hry?

Desktop PC
Desktop PC
62% [77 Hlasy]

Notebook
Notebook
38% [48 Hlasy]

Hlasy: 125
Začiatok hlasovania: 13/11/2016 12:09
- Archív ankiet - Komentáre (0) -
Poslední prihlásení Kto je online
Slovakia Majo01:48:52
Slovakia richcortez 3 days
Slovakia BarbCRaine 2 weeks
Sri Lanka MaTKOoooo 2 weeks
Slovakia Fuxxo 2 weeks
Slovakia HaluzAK-47 2 weeks
Brazil N3XT0WiCZ 3 weeks
Slovakia pringless 3 weeks
Slovakia suezino 5 weeks
Slovakia StMartin 5 weeks
Hostí Online: 26
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 7,768
Nových členov dnes: 0
Nových členov včera: 0
Najnovší člen: suezino
Stránka bola načítaná za 0.1293 sekúnd.